mutace cs mutace en
Otevřeno

Po-Pá: 10:00 - 22:00

So-Ne: 12:00 - 22:00

Význam dotyku a masáží v různých kulturách

Dotyk hraje v životě člověka velkou roli už od nepaměti, a o jeho léčivé schopnosti věděli už starodávní Egypťané.

Uvědomovali si, že laskavě provedená masáž uvolňuje a dodává sílu unavenému tělu. Jak přistupovaly k masážím různé kultury v historii civilizace?

Masáže předávají lidské teplo, pocit jistoty a dodávají sebeúctu. V některých společnostech se považují za nezbytný prvek mezilidských vztahů. Jiné kultury masáž omezily na prostředek fyzického uvolnění. Jejich skutečný význam je ale mnohem širší.

Význam dotyku

Pro člověka je dotyk významný již od útlého věku. Matka s dítětem prostřednictvím vzájemného dotýkání utužují vztah. Psychologické studie prokázaly, že čím méně dotyků se nám dostalo v dětství, o to více je vyžadujeme v dospělosti.

Dotyky jsou důležité i pro páry. Posilují citové pouto a utužují vztah. Partneři si díky nim uvědomují vlastní energii a objevují erotogenní zóny. Dotykání sebe sama je pak neméně důležité – i to totiž dokáže uvolnit jak na těle, tak na duši.

Masáže znali již starodávní Egypťané

První zmínky o masážích pocházejí ze starověkého Egypta. Patří tak mezi nejstarší léčebné metody. Napřímo je však popsali až Číňané kolem roku 3000 př. n. l. Ve svazcích doporučují každodenní automasáže proti nachlazení a jako prevenci proti zdravotním obtížím.

V období středověku kladla církevní společnost důraz na očistu ducha a tělu se nedostávala dostatečná péče. V Evropě zájem opadl, v asijských zemích se ale léčebné masáže čile rozvíjely dál.

Evropa zájem o dotykové terapie zažívá od 16. století. Průkopníkem se stal Peer Henrik Ling, který popsal praktiky dnes považované za klasickou masáž. Dnes existuje přes 100 druhů různých druhů, které se vzájemně prolínají.

Odlišný přístup kultur

Populární druhy masáží definují kultury, ve kterých se objevují. Příznačný je indický systém léčení ajurvéda, tedy terapie, která mimo jiné zahrnuje nanášení hojivých aromatických olejů a bylin. Známé jsou také japonské shiatsu pracující s akupunkturními dráhami.

Pro takové masáže je typické využití lokálních surovin a zdrojů. Ruské masáže používají při terapiích med jako symbol blahobytu. Havajská masáž zase kombinuje tlaky vodou a spojuje masáž s hydroterapií.

Na tradiční kulturu odkazuje i maorská romiromi masáž z Nového Zélandu. Ta spojuje rytmické pohyby s akustickými vjemy známé z tradičního tance Haka.

Masáže mají pro různé kultury různé významy. Obvykle se spojují s léčebnými účinky. Existují ale také masáže spojené s náboženskými rituály, které ústí i v sexuální obřady a orgie. Vždy je ale cílem vyvážení energie a obnovení harmonie v těle.

Mohlo by Vás také zajímat


foto g2.webp foto g1.webp foto g3.webp foto g6.webp foto g4.webp foto g5.webp foto g7.webp foto g8.webp